2. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğrenci Konferansı (MatSE-C 2), 16-17 Ocak 2020 tarihlerinde Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Seminer Salonu’nda düzenlendi.
Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından bu dönem ikincisi düzenlenen ve Akamik Danışmanlığını Dr. Araş. Gör. H. Boğaç Poyraz’in yaptığı konferansa Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Müfide Banar, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Seramik Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpagut Kara, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İrfan Töre ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansın ilk günü açış konuşmasını yapan MatSE-C 2 Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Yıldızlı, “Gerçekleştirdiğimiz bu konferansla birlikte bölümümüz, öğrencilerine sadece eğitim alanında değil, sosyal aktiviteler ve sosyal gelişimimizi sağlamak amaçlı destek olmuş, fırsatlar sunmuştur. Eskişehir Teknik Üniversitesi malzeme mühendisliği eğitiminin Türkiye’de kendi alanında verilen en iyi mühendislik eğitimlerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdi ise öğrenci merkezli, en sosyal malzeme mühendisliği olması için bizden sonra gelecek gönüllü arkadaşlarımızın çalışmalarını görmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İrfan Töre ise “Öğrencilerimiz MLZ463- 464 dersleri kapsamında çok yoğun çalıştı. Bunun sonucunda da bir proje gerçekleştiriyorlar ve bunun sunumunu yapıyorlar. Bu ilk adımdan sonra farklı üniversitelerin proje fuarlarında, TÜBİTAK proje yarışmalarında bu projelerin değer kazanması bizim için çok gurur verici” diye konuştu.

Seramik Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpagut Kara konuşmasında, “İki sene önce bilinçli bir şekilde, sektörün de isteğiyle vizyonumuza ufak bir ilave yaptık; Türk seramik sektörünün her türlü bilimsel, teknolojik ve nitelikli iş gücü ihtiyaçlarının karşılandığı… Burada dikkatinizi çekmek istediğim, ‘nitelikli iş gücü ihtiyaçları’. Organizasyon yapımızın içine de Akademik İlişkiler ve Eğitim Yönetimi diye bir bölüm ilave ettik. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hocamız da ‘yükselen teknolojilerin entegre edildiği AR-GE ve eğitim’ konusunda daha aktif olmamızı ödev olarak verdi. Biz de bu bilinçle bu tür konferanslara elimizden geldiğince katkı veriyoruz” sözlerine yer verdi.

Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan ise “Bu projede en iyi öğrenme yöntemi kendi kendine yapmaktan yola çıkmıştık. Geliştirmemiz gereken, “Soft Skills” denilen kazanımları elde etmenin en iyi yolu kendi kendimize yapmak. Bu işe de bu amaçla başlamıştık. Devam ettiğini görmek beni mutlu ediyor. Rektör hocamızın da her öğrenci etkinliğine katıldığını görüyorum. Bu nedenle kendisine teşekkürü borç biliyorum. ‘Ağaç yaşken eğilir’ dedik ve ilk kez lisans öğrencilerine proje sundurduk. Buna ek olarak yine ilk kez lisans öğrencilerine ödül sistemi getirdik. Tezleri ile  elde etmiş oldukları makale, patent gibi çıktıları ile başvuru yapıyorlar bizler de ödül veriyoruz. Bildiğiniz üzere geçen sene 2242 yarışmasından bizden bir arkadaşımız birincilik almıştı. Bunu da gelenek haline getirmeyi düşünüyoruz. TÜBİTAK 2244 projesine bu sene 12 firma 36 ila 40 arasında öğrenci başvurusu oldu. Umarız hepsi geçer. Hepsi geçerse, seneye 40’a yakın nitelikli eleman yetiştirmek üzere doktora öğrencimiz olacak” dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu yaptığı konuşmada, “Böylesi bir etkinliğin başlatılmış olması, sahiplenilmiş olması son derece kıymetli. İlk konferansımızda da bahsetmiştim, gönlümden geçen aslında, bunun tüm Mühendislik Fakültesi bölümlerine yayılmış olması ve tüm üniversiteye yayılmış olması. Şu anda ’T Shape’ adlı bir akım var. Bunun anlamı şu: Bir konuda derinlemesine bilgi, beceri yetkinliklerle donanmış olmak. Ama bir şekilde derinleştiğiniz alanın dokunduğu noktaları da bir şekilde yakalıyor olmak. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği özelinde bakarsak, belki seramik alanı, belki kompozitler ya da polimerik malzemeler her neyse, onların da dokunduğu farklı alanlar var. Savunma sanayideki kullanımı, çevre alanında, raylı sistemler alanında kullanımı şeklinde. ‘P Shape’ ise yaşam becerileri dediğimiz kısmı gösteriyor. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman da mükemmel bir tablo çıkıyor. Her seferinde diyoruz ki, mezunlarımız kadar güçlüyüz. Sizler bizi temsil eden en önemli paydaşımız olacaksınız. Ben verimli ve başarılı bir etkinlik olmasını, diğer bölümlere, fakültelere örnek teşkil etmesini diliyorum. Çünkü fark yaratmak ve özellikle çıktısı olan işler yapmak çok önemli ve kıymetli” dedi.

Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Müfide Banar ise konuşmasında “Çok kıymetli bir etkinlik bu. Sizlerin gözündeki ışığı görünce sizleri gelecekte çok güzel yerlerde görüyorum. Eskişehir Teknik Üniversitesi ailesinin çok kıymetli bir parçasısınız. Hem Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü olarak hem Mühendislik Fakültesi olarak. Ben naçizane size şunu tavsiye etmek istiyorum: Bir, sürüdürülebilirliğin sağlanması çok önemli. İkincisi ise bunu Türkiye’deki mühendislik fakültelerinin yer aldığı ulusal platforma taşıyalım veya ileride uluslararası bir organizasyon yapalım. Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne bu yakışır diye düşünüyorum. Başarılar diliyorum” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğrencileri proje sunumlarını gerçekleştirdi. 16 Ocak Perşembe günü programın sonunda Eczacıbaşı Vitra İnovasyon Merkezi Ar-Ge Mühendisi Tuğçe YAĞYEMEZ yaptığı sunumunda şirketi hakkında öğrencilere çeşitli bilgiler verdi ve Eczacıbaşı Vitra İnsan Kaynakları departmanı tarafından öğrencilerle işe alım ve staj konularında bilgilendirmeler yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde de devam eden sunumların ardından farklı sektörlerde çalışan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü mezunları ile bir panel gerçekleştirildi. Panele katılan Mavi Prizma Malzeme AR-GE CEO’su Beyhan Özdemir, Ford OTOSAN Talaşlı İmalat ve Isıl İşlem Kıdemli İmalat Mühendisi Sinan Özgün, Bilecik Demir Çelik Çelikhane Müdürü Uğur Cengiz, Gizemfrit Üretim Müdürü Selime Öztürk ile TEI Kıdemli NDT Mühendisi Alper Koçdeviren öğrencilerle hem akademik hem de profesyonel yaşama ilişkin deneyimlerini paylaştı.

2. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi Öğrenci Konferansı, sunum yapan öğrencilere ve katılan mezunlara teşekkür sertifikalarının takdim edilmesinin ardından son buldu.G?nderen: haber