Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanlarının açık ve uzaktan eğitim alanlarındaki çalışmalarını paylaşacakları Anadolu Üniversitesi Uluslararası Açık ve Uzaktan Öğrenme Konferansı (IODL 2019), 14 Kasım Perşembe günü başladı. Bu yılki teması “Glokal Açık ve Uzaktan Öğrenme Fırsatları ve Dinamikleri” olan konferans, uzaktan eğitim alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getiren önemli bir platform olma özelliği taşıyor.

3 gün boyunca eş zamanlı olarak düzenlenecek oturumlarda 150’ye yakın bildirinin sunulacağı konferansta, ayrıca özel oturumlar ve paneller de gerçekleştirilecek. Öte yandan, Athabasca Üniversitesi’nden Prof. Rory McGreal, Kore Ulusal Açık Üniversitesi’nden Prof. Taerim Lee, Ambedkar Üniversitesi’nden Prof. Ramesh Sharma ile İngiliz Açık Üniversitesi’nden Prof. Liz Marr, farklı oturumlarda yapacakları konuşmalarla dinleyenlere yeni ufuklar açacak.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı: “Yüksek Öğretim Kurulu’nun ve Cumhurbaşkanımızın Dijital Ofisi açarak bize verdiği destekle, gelecek nesillere verilecek dijital eğitim ve materyallerini hazırlamaya başlamış bulunmaktayız.”

Öğr. Gör. F. Eren Yahşi tarafından gerçekleştirilen piyano resitali ile başlayan törenin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Açıköğretim Sisteminin dijitalleşme sürecine olan adaptasyonundan bahsetti. Gelecek nesilleri yetiştirmede dijital çağa ayak uydurmanın son derece önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Çomaklı, “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi olarak başlıca hedefimiz; gelecek yıllarda tüm dünyada neslimizi teslim edeceğimiz çocuklara ortam hazırlamak ve hazırladığımız ortamı eğitim sistemine dâhil etmek. Bu durumun da dijitalleşme sürecinden geçtiğinin farkındayız. Çocuklarımızı ilerleyen yıllarda bir bina içerisine sokarak eğitim vermek oldukça zor görünüyor. Bunu da gittiğimiz ülkelerde yapılan toplantılarda net bir biçimde görüyoruz. Şimdiki nesil, küçük bir tablet veya telefon ile her şeyi yapabiliyor. Oyun, yabancı dil eğitimi, gezi imkânı ve muhabbet bulabiliyor. Bizim olabildiğince hızlı bir şekilde dijitalleşme sürecine dâhil olmamız, Açıköğretim Sistemini de buna dâhil etmemiz gerekiyor. Umut ederim ki; Anadolu Üniversitesinin düzenlediği bu konferansla dijitalleşmeye dönük gelişmeler tartışılır. Özellikle gelecek nesillerin nasıl yetiştirileceği hakkında bir altyapı oluşturulur. Malumunuz olduğu üzere dünya gittikçe küçülüyor. Japon Başbakanının söylemiş olduğu şekliyle bir Google dünyası var. Google dünyasında hafızaya gerek kalmıyor. Böylece enerjimizi başka yerlere sarf edebilir duruma geliyoruz.  Açıköğretim Sistemi olarak dönüşüm sürecinde, Yüksek Öğretim Kurulu’nun ve Cumhurbaşkanımızın Dijital Ofisi açarak bize verdiği destekle, gelecek nesillere verilecek dijital eğitim ve materyallerini hazırlamaya başlamış bulunmaktayız. Bu oldukça meşakkatli ve teknik bir konudur. Kimse, anlamak zorunda olduğu 10 yaşındaki bir çocuğun dünyasını bilmiyor. İşin en zor tarafı bu olsa gerekiyor. 10 yaşındaki çocuğun dünyasını anlayamazsak eğer, o çocuk 20 yaşına geldiğinde eğitim ihtiyaçlarını istediği şekilde veremeyeceğiz. İslam dünyası için önemli bir şahsiyet olan Hz. Ali’nin de söylemiş olduğu; ‘Çocukları kendi yetiştiğiniz zamana göre değil, içinde bulunduğunuz zamana göre yetiştirin.’ ifadesi bizim için yol gösterici niteliktedir. Bu süreçte geri adım atmayacağız. Kanada, İran ve Çin’de anlattığımız, Anadolu 5.0 olarak tabir ettiğimiz dijitalleşme sürecine uymazsak, eğitim vermeye çalıştığımız nesli gelecekte yönlendiremeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“Tüm dünyanın bu süreci ortak yürütmesi gerekiyor”

Katılımcılardan iş birliği ve bilgi paylaşımı noktasında ricada bulunan Rektör Çomaklı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Buraya gelen tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Yurt dışından ve şehir dışından gelen misafirlerimiz bizi onurlandırdılar. Bilgi birikimlerini paylaşacaklar. Özellikle bu sempozyumdan beklediğimiz bir çıktı var. Katılımcılar yalnızca sunum yapmasın, mevcut durumu göz önünde bulundurarak bize yol göstersin. Bu bir ekip işidir. Yalnızca ülkelerin yapacağı bir iş değildir. Tüm dünyanın bu süreci ortak yürütmesi gerekmektedir. Türkiye olarak öncelikle kendi dilimizi konuşanlara yönelik eğitim sistemi oluşturuyoruz ama nihayetinde tüm insanlara faydalı olsun diye eğitim programları hazırlamaya çalışıyoruz. Emeği geçen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Selim Başar: “Rekor bir sayıyla kayıt dönemini kapattık”

Geçmişten bugüne Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminden faydalanan öğrenci sayılarını aktararak konuşmasına başlayan Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar, İkinci Üniversiteye gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını söyledi. Farklı meslek gruplarında aktif olarak çalışma hayatı içinde olanların da uzaktan eğitimle kendilerini geliştirmeye devam ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Başar, “1982 yılından bu yana 10 milyona yakın öğrenci ağırladık. Bugün ise 1 milyonu aşkın aktif öğrencimiz var. Mezun öğrenci sayımız ise 3 milyon 128 bin kişiye ulaştı. Kadın ve erkek öğrenci oranlarına baktığımızda ise erkekler yüzde 53, kadınların ise yüzde 47’lik dilimde yer alıyor. İkinci üniversite talebimiz de gittikçe artıyor. Mezun olan veya aktif olarak eğitimine devam edip, tekrar eğitim almak isteyen öğrencilerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır. Rekor diyebileceğimiz bir sayıyla kayıtları kapattık. Aktif olarak açıköğretim öğrenciliği devam eden kişilere baktığımızda yarısına yakını çalışan insanlardan oluşuyor. Mesleki dağılımlarıysa; memur, öğretmen, mühendis ve tekniker gibi alanlarda daha yoğun olarak karşımıza çıkıyor. Kıbrıs’ta katıldığımız bir mezuniyet töreninde bölüm birincisi 74 yaşında bir tıp hekimiydi. Karşılaştığımız yoğun talepten sonra içeriklerimizin kalitesini geliştirmeye yönelik de tedbirler almak durumundayız. Her bir materyali; kendi içimizde, kalite kurullarımızda ve farklı jüri sistemlerinde gözden geçirerek kaliteden ödün vermemeye devam edeceğiz. Bu etkinliğin tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yücel Güney: “Konferans boyunca 149 bilimsel çalışma ve 31 oturum karşınızda olacak”

Bu yıl düzenlenen konferansa dünyanın farklı yerlerinden katılan toplam 265 katılımcının birikimlerini paylaşacak olduğunun altını çizen Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney, “Konferansımıza ulusal düzeyde 140, uluslararası düzeyde 125 toplamda 265 katılımcı olduğunu aktarmak isterim. Konferans boyunca 149 bilimsel çalışma, 5 farklı salonda 31 oturum karşınızda olacak. Tüm konferanslar bugün olduğu gibi Öğrenci Merkezi’nde yapılacak. Şunu belirtmek isterim ki; dünyanın çok farklı ülkelerinden katılımcılara birikimlerini aktaracak olan 4 duayen keynote konuşmacımız burada bulunuyor.” diye aktardı.

“Başlangıç aşamasında olmamıza rağmen, 120’ye yakın program hizmette”

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi çatısı altında yapılan araştırma ve projelerin büyüyerek geniş kitlelere ulaşmaya başladığını anlatan Prof. Dr. Güney, “Açıköğretim alanında 30 yıllık bir geçmişimiz süresince birçok araştırma ve proje ortaya çıkmıştır. Bu araştırma ve projeler bizim için çok önemli yere sahipler. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse; Öğrenme Yönetim Sistemi, e-Sertifika Programı büyük kitlelere hitap etmektedir. Sertifika programları bugün, büyük önem arz etmektedir. Binlere ulaşan ders sayınız varsa, bunların içinden çok farklı ve verimli sertifika programları çıkarabilirsiniz. Başlangıç aşamasında olmamıza rağmen, 120’ye yakın sertifika programımız sistemin içerisine yüklendi. Bunun yanında oluşturduğumuz sanal kütüphane ile ders videoları, ders kitapları ve diğer veriler öğrencilerimiz tarafından ulaşılır hale geldi.” ifadelerini kullandı.

 G?nderen: haber